Langham
Flat hinged tin with dextrose mints
sign in for pricing
sku. CX0100
14 colours express best seller vegan gluten free
Trending products
Langham
Flat hinged tin with dextrose mints
sign in for pricing
sku. CX0100
14 colours express best seller vegan gluten free
Alasia
Recycled stainless steel double walled bottle (500ml)
sign in for pricing
sku. 971864
11 colours express best seller eco proof
Regatta
Bookmark and sticky notes
sign in for pricing
sku. 3115
3 colours eco proof
The Avery
Sku. E970973
The Avery
The RPET felt backpack is made from RPET felt material, which is a fabric derived from recycled plastic bottles. This makes it an eco-friendly and sustainable choice. The backpack features PU (Polyurethane) details on certain parts like the straps, handles, or trim, adding durability and a sleek appearance. The backpack has one large and one smaller front pocket and closed with two buckles. It's eco-friendly and stylish.
| Product dimensions (L x W x H) | 285 x 375 x 120 mm |
|---|---|
| Materials | rPET Felt |
| Net weight | 30 gr |
| Commodity code | 4202929190 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 30 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 300 |
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| BSCI |
| Cadmium |
| Colour Release |
| Extractable Heavy Metals |
| Formaldehyde |
| Lead |
| PAHs |
| Phthalates |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 46 x 36 x 60 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 11.7kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.