Sable
Recycled single walled bottle (400 ml)
sign in for pricing
sku. 1204264
11 colours
Trending products
Sable
Recycled single walled bottle (400 ml)
sign in for pricing
sku. 1204264
11 colours
Emeric
Recycled single walled bottle (750 ml)
sign in for pricing
sku. 1204263
11 colours best seller
Alasia
Recycled stainless steel double walled bottle (500ml)
sign in for pricing
sku. 971864
11 colours express best seller eco proof
The Tresco
Sku. E970767
The Tresco
Stay hydrated in style with this 300ml Stainless Steel Travel Mug. Featuring a modern matte finish, a durable polypropylene interior, and a secure polystyrene lid, this mug is designed for practicality and elegance. Perfect for on-the-go hydration, it comes individually packaged in a brown cardboard box, making it an ideal gift or a personal treat for daily adventures. Not dishwasher safe.
| Product dimensions (H) | 120 mm |
|---|---|
| Materials | Plastic, Stainless Steel 201 |
| Net weight | 138 gr |
| Commodity code | 7323930000 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 50 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 900 |
| Bisphenol A (BPA) |
|---|
| BSCI |
| Cadmium |
| Lead |
| LFGB |
| PAHs |
| Phthalates |
| SVHC's |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 47.5 x 47.5 x 30 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 10.5kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.