Kavi
Recycled text marker
sign in for pricing
sku. 1351335
3 colours
Popular search terms
conference folder fan pludsh 3076 mug bargain 1041605 42702 beach ball beach bal screen cleanerThe Cassian
Sku. E1202790
The Cassian
Recycled stainless steel double walled drinking bottle. Features a leak-proof lid with an aluminium carabiner hook and carrying loop. Keeps beverages hot for 6 hours, or cold for 9 hours. Includes an engraved recycled logo on the front. Individually packaged in a brown cardboard box. Not dishwasher safe.
This item contains a recycled logo towards the bottom of the bottle on one side.
| Product dimensions (L x W x H) | 65 x 65 x 250 mm |
|---|---|
| Materials | Stainless Steel 201, Stainless Steel 304, Recycled Stainless steel |
| Net weight | 270 gr |
| Commodity code | 9617000000 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 40 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 640 |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 61 x 38.5 x 27.5 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 13.9kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.