Timothy
RPET bottle (750ml)
sign in for pricing
sku. 771659
8 colours eco proof
Sku. EDX0450
Meet the Dopper Original. The best reusable bottle on the planet, for the planet. Born to raise awareness about the environmental disaster called single-use plastic water bottles.
The three-part design means it’s easy to fill and easy to clean - by hand or in the dishwasher (max 65 degrees).
| Product dimensions (⌀ x H) | 60 x 238 mm |
|---|---|
| Materials | |
| Net weight | 102 gr |
| Commodity code | 3923301000 |
| Country of Origin | Netherlands |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 12 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 1,296 |
| D.o.C 1935/2004 |
|---|
| Export carton dimensions (L x W x H) | 25 x 20 x 26 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 1.8kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.