Abbey
Classic sunglasses
sign in for pricing
sku. 9672
10 colours express best seller
Popular search terms
tape measure cross body 915928 mint 1116 865946 torch waffle calculator 2917 houseThe Carina
Sku. E5229
The Carina
PVC Christmas themed self heating re-usable hand warmer, to apply heat squeeze the metal disk several times. To re-use, immerse in hot water for 6-8 minutes or until liquid is clear.
| Product dimensions (H) | 10 mm |
|---|---|
| Materials | Metal, PVC, Acetate, Water |
| Net weight | 63 gr |
| Commodity code | 3824999600 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | Yes |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 200 |
| Number in inner carton | 50 |
| Number on pallet | 7,200 |
| Air-Safe Transport of Goods |
|---|
| BSCI |
| Cadmium |
| Compression test |
| Phthalates |
| Safety Data Sheet (SDS) |
| SCCP |
| Temperature test |
| UKCA |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 35 x 23 x 29.5 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 13.16kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.