Sable
Recycled single walled bottle (400 ml)
sign in for pricing
sku. 1204264
11 colours
Trending products
Sable
Recycled single walled bottle (400 ml)
sign in for pricing
sku. 1204264
11 colours
Emeric
Recycled single walled bottle (750 ml)
sign in for pricing
sku. 1204263
11 colours best seller
Alasia
Recycled stainless steel double walled bottle (500ml)
sign in for pricing
sku. 971864
11 colours express best seller eco proof
The Sophia
Sku. E970774
The Sophia
The stainless steel travel mug (300ml) has a polypropylene interior and a polystyrene lid with a bamboo base that can be hand washed. It comes individually packaged in a brown cardboard box. Stylish, practical, and eco-friendly for enjoying beverages on the go. Single Walled. Not dishwasher safe.
| Product dimensions (H) | 125 mm |
|---|---|
| Materials | Plastic, Stainless Steel 201, Bamboo |
| Net weight | 200 gr |
| Commodity code | 7323930000 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 25 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 875 |
| Bisphenol A (BPA) |
|---|
| BSCI |
| Cadmium |
| Formaldehyde |
| Lead |
| LFGB |
| PAHs |
| PCP |
| Phthalates |
| SVHC's |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 47 x 47 x 15 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 6.6kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.