Langham
Flat hinged tin with dextrose mints
sign in for pricing
sku. CX0100
14 colours express best seller vegan gluten free
The Barton
Sku. ECX0519
The Barton
Small sweet tub made from renewable raw materials and 100% compostable filled with Jelly beans, sealed with a full colour printed paper label.
Flavours; banana, blackberry, blueberry, cherry, cola, kiwi, lemon, peach, pear, pineapple, raspberry, strawberry cheesecake, strawberry, tangerine, vanilla
Approx. 40g
| Shelf life | 6 months |
|---|---|
| Product dimensions (⌀ x W) | 70 x 25 mm |
| Net weight | 45 gr |
| Commodity code | 17049061 |
| Number in export carton | 225 |
|---|---|
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 9,450 |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 33 x 44 x 22 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 10kg |
| sugar, glucose syrup, maize starch, fruit juice concentrates (pineapple, orange, apple), natural flavourings, concentrates from (carrot, pumpkin, apple, spirulina, radish, blackcurrant, hibiscus), acids (citric acid, fumaric acid), glazing agents (shellac, carnauba wax, beeswax), caramelised sugar, acidity regulator (trisodium citrate), coconut oil |
|---|
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.