Braiswick
Soft feel notebook (approx. A5)
sign in for pricing
sku. 3076
10 colours express best seller
Trending products
Braiswick
Soft feel notebook (approx. A5)
sign in for pricing
sku. 3076
10 colours express best seller
Astro
RPET bottle with time markings (1000ml)
sign in for pricing
sku. 1015136
9 colours best seller eco proof
Chroma
Stainless steel double walled travel mug (350ml)
sign in for pricing
sku. 1042451
12 colours best seller
The Suzannah
Sku. E9345
The Suzannah
RPET cap with five panels and buckle closure on the back. RPET, short for recycled polyethylene terephthalate, refers to any PET material that comes from a recycled source rather than the original, unprocessed petrochemical feedstock.
For printing options - Sku. 9343
Artwork design - 15 colours maximum
| Product dimensions (L x W x H) | 200 x 235 x 2 mm |
|---|---|
| Materials | rPET |
| Net weight | 37 gr |
| Commodity code | 6505003000 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 100 |
| Number in inner carton | 50 |
| Number on pallet | 2,900 |
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| BSCI |
| Cadmium |
| Formaldehyde |
| Global Recycled Standard (GRS) |
| ISO 105-E04-2008 |
| ISO105-X12:2001 |
| PAHs |
| Phthalates |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 53 x 44 x 15 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 4.6kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.