Langham
Flat hinged tin with dextrose mints
sign in for pricing
sku. CX0100
14 colours express best seller vegan gluten free
Trending products
Langham
Flat hinged tin with dextrose mints
sign in for pricing
sku. CX0100
14 colours express best seller vegan gluten free
Alasia
Recycled stainless steel double walled bottle (500ml)
sign in for pricing
sku. 971864
11 colours express best seller eco proof
Regatta
Bookmark and sticky notes
sign in for pricing
sku. 3115
3 colours eco proof
The Rover
Sku. E1163669
The Rover
The travel wallet, made from recycled PET bottles, is the ideal corporate gift for travellers. Its A5 size makes it a compact yet versatile travel companion, with a water- and dirt-repellent exterior. The bag features a large zipped compartment, a main section and an expandable front pocket for securely storing passports, tickets, pens and other essentials. Lightweight yet durable, it also has a compartment that fits an A5 notebook, Kindle or iPad mini. Perfect for travel, it can also be used to store important documents in your car or at home, always ready to go.
Made from 1.7 recycled PET bottles
| Product dimensions (L x W x H) | 245 x 175 x 30 mm |
|---|---|
| Materials | Polyester, rPET |
| Net weight | 120 gr |
| Commodity code | 4202229090 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 50 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 1,200 |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 50 x 39 x 27 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 8.5kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.