Langham
Flat hinged tin with dextrose mints
sign in for pricing
sku. CX0100
14 colours express best seller vegan gluten free
Trending products
Langham
Flat hinged tin with dextrose mints
sign in for pricing
sku. CX0100
14 colours express best seller vegan gluten free
Alasia
Recycled stainless steel double walled bottle (500ml)
sign in for pricing
sku. 971864
11 colours express best seller eco proof
Regatta
Bookmark and sticky notes
sign in for pricing
sku. 3115
3 colours eco proof
The Volt
Sku. E1163689
The Volt
A premium USB-C charging and data cable made from recycled PET bottles, featuring durable aluminium tips and a 7mm deluxe braided cover. Supporting high-speed 60W charging and USB 2.0 data transfer, Volt is perfect for environmentally conscious users seeking high-performance connectivity for laptops, tablets, and smartphones. With Power Delivery (PD) compatibility, it provides faster charging than standard cables, combining style, durability, and efficiency.
| Product dimensions (⌀ x H) | 70 x 1000 mm |
|---|---|
| Materials | Aluminium, Nylon, rPET |
| Net weight | 55 gr |
| Commodity code | 8544429090 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 200 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 6,000 |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 39 x 28.5 x 39 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 13.6kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.