Langham
Flat hinged tin with dextrose mints
sign in for pricing
sku. CX0100
14 colours express best seller vegan gluten free
Trending products
Langham
Flat hinged tin with dextrose mints
sign in for pricing
sku. CX0100
14 colours express best seller vegan gluten free
Alasia
Recycled stainless steel double walled bottle (500ml)
sign in for pricing
sku. 971864
11 colours express best seller eco proof
Regatta
Bookmark and sticky notes
sign in for pricing
sku. 3115
3 colours eco proof
The Vortex Calix
Sku. E1163674
The Vortex Calix
The sustainable travel mug combines luxury and sustainability, crafted from recycled 304 stainless steel as a statement of eco-conscious style. Featuring a screw-on, leak-proof lid, it’s designed to handle frothy beverages with ease, and the cap includes a carrier loop for attaching an optional crossbody belt, making it a convenient, hands-free option. With Coppertech© double-wall insulation, this 400ml tumbler keeps drinks cold for up to 12 hours or hot for 4 hours. Durable and dishwasher-safe, Vortex Calix offers both functionality and lasting temperature control for your beverages.
Dishwasher safe
4 hours hot/warm - 12 hours chilled - 18 hours iced
| Product dimensions (H) | 145 mm |
|---|---|
| Materials | Stainless steel, Tritan |
| Net weight | 300 gr |
| Commodity code | 9617000000 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 25 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 650 |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 40 x 40 x 40 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 8kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.