Langham
Flat hinged tin with dextrose mints
sign in for pricing
sku. CX0100
14 colours express best seller vegan gluten free
Trending products
Langham
Flat hinged tin with dextrose mints
sign in for pricing
sku. CX0100
14 colours express best seller vegan gluten free
Alasia
Recycled stainless steel double walled bottle (500ml)
sign in for pricing
sku. 971864
11 colours express best seller eco proof
Regatta
Bookmark and sticky notes
sign in for pricing
sku. 3115
3 colours eco proof
The Vortex Calix XL
Sku. E1163675
The Vortex Calix XL
This travel mug merges luxury with sustainability, crafted from recycled 304 stainless steel as an eco-conscious style statement. It features a screw-on, leak-proof lid that accommodates frothy drinks and a carrier loop for attaching an optional crossbody belt, providing hands-free convenience on the go. Equipped with Coppertech© double-wall insulation, this 500ml tumbler keeps drinks cold for up to 12 hours or hot for 4 hours. Perfect for urban or outdoor adventures, the Vortex Calix XL is dishwasher-safe, combining durability with lasting temperature control.
Dishwasher safe
4 hours hot/warm - 12 hours chilled - 18 hours iced
| Product dimensions (H) | 195 mm |
|---|---|
| Materials | Stainless steel, Tritan |
| Net weight | 320 gr |
| Commodity code | 9617000000 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 25 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 575 |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 40 x 40 x 40 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 8kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.