Braiswick
Soft feel notebook (approx. A5)
sign in for pricing
sku. 3076
10 colours express best seller
Trending products
Braiswick
Soft feel notebook (approx. A5)
sign in for pricing
sku. 3076
10 colours express best seller
Kara
Stainless steel double walled bottle (500ml)
sign in for pricing
sku. 1015134
6 colours express best seller
Chroma
Stainless steel double walled travel mug (350ml)
sign in for pricing
sku. 1042451
12 colours best seller
The Vortex Vita
Sku. E1163676
The Vortex Vita
This premium vacuum bottle blends luxury with sustainability, crafted from recycled 304 stainless steel. Its sleek design, leak-proof screw-on lid and ergonomic shape make it a stylish, eco-conscious choice. Featuring Coppertech© insulation, it offers enhanced performance: keeps iced drinks cold for up to 3 days, cold drinks chilled for 48 hours, and hot drinks warm for 24 hours. With a convenient 500ml capacity, it perfectly balances functionality and portability for those on the go. The lid’s carrier loop provides convenient portability. Built with precision from food-grade stainless steel, the Vortex Vita offers lasting quality—an elegant statement of style and environmental commitment.
Dishwasher safe
24 hours hot/warm - 48 hours chilled - 3 days iced
| Product dimensions (⌀ x H) | 75 x 220 mm |
|---|---|
| Materials | Stainless steel, PP, Silicone |
| Net weight | 280 gr |
| Commodity code | 9617000000 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 25 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 600 |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 41.2 x 41.2 x 26 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 10.4kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.